ODBICIA

Polskie dzieci w Iranie: ODBICIA

17.09-16.10.2016

Wernisaż: 17 września 2016 r. o godz. 19:00, w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA (oddział w Zamku Książ), POLSKA

Artyści: Niloufar Shirani, Krzysztof Ślaziński
Kurator: Aleksandra Frankowska-Plewka
Koordynator wystawy: Ilona Sapka
Oprawa muzyczna: Maciej Tyszka, Marek Radojewski

Patronat honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej.

Zadanie „Polskie dzieci w Iranie – ODBICIA” zorganizowane przez Wałbrzyską Galerię Sztuki BWA dofinansowane zostało ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.


Niloufar Shirani i Krzysztof Ślaziński spotkali się po raz pierwszy w Wałbrzychu w 2014 roku, podczas festiwalu Brave Kids Festival, wydarzenia z misją popularyzowania artystów, którzy wykorzystują  poczucie wykluczenia jako siłę napędzają ich sztukę i pierwszy krok do zmiany swojego położenia.

Jednakowo zafascynowani tematem migracji, Niloufar i Krzysiek szybko znaleźli wspólny język. Rozmawiali o historii łączącej Polskę i Iran i uznali ją za wyjątkowy dowód na to jak dwie, zpozoru ekstremalnie różne kultury, mogą żyć obok siebie i wspólnie dążyć do harmonijnej koegzystencji. Dyskusja artystów za punkt startowy obiera stosunkowo niedawne ale w większości zapomniane fakty historyczne. Ścieżki Iranu i Polski skrzyżowały się zaraz po II Wojnie Światowej, kiedy to Iran przyjął ponad 100.000 polskich uchodźców (włączając w to 18.000 polskich dzieci). Porównując przeszłość i sytuację współczesną doszli do uderzających wniosków. Przytaczanych w rozmowach fakty historyczne, anegdoty i historie stały się dla tych dwóch młodych artystów lustrem, które pomogło im zrozumieć to co dzieje się tu i teraz.

Dialog pomiędzy Shirani i Ślazińskim zaowocował pracami, które można oglądać na wystawie „Polskie dzieci w Iranie. ODBICIA” – wystawie, która podsumowuje dwa lata swobodnych pogawędek, zażartych dyskusji, kłótni i przyjaźni Polskiego artysty z Irańską artystką.

Aleksandra Frankowska-Plewka